עם סיום עבודת הכנת תוכנית עסקית ובדיקתה היסודית (אפשר לנגב את הזיעה מהמצח ולהמשיך הלאה), הגיע הרגע להתחיל ולעשות בה שימוש.

היזם יתחיל לתור אחר משקיעים פוטנציאליים מכל קצווי הקשת, ויצור עמם קשר לצורך קבלת התקציר – תמצית המנהלים. מדובר בתהליך ארוך ומפרך, שיעמיד במבחן את כושר העמידה וההתמדה שלך – אך יש סיכוי שבסופו של דבר ההתמדה תשתלם.

חשוב שתבהיר לעצמך ולמשקיע הפוטנציאלי מהם היחסים הצפויים ביניכם, מהי מידת המעורבות שלו בעסק, האם הוא יהיה משקיע פסיבי שאינו נוטל חלק פעיל בניהול אך מקבל דו”חות תקופתיים, או, אולי הוא יהיה משקיע אקטיבי, מעורב, יושב בדירקטוריון ומתווה מדיניות ופעילות העסק.

חשוב לבחון האם המשקיע הנו בעל ידע ייחודי בתחום בו יפעל העסק והאם הוא יכול לתרום מניסיונו ומהידע שלו להצלחת העסק.

חשוב לבדוק מה יהיו יחסי הכוחות בדירקטוריון וכיצד ידוללו אחזקותיהם של בעלי המניות הנוספים ו/או מקימי המיזם, במהלך הזמן בו תתקבל ההשקעה, ובפרט אם מדובר בהשקעה התלויה באבני דרך ובהגשמת יעדים.

חשוב להבהיר גם לשאר השותפים מה יעלה בגורל האחזקות שלהם, על מנת שכולם יידעו מראש האם וכיצד ישמרו על כוחם בחברה או שידוללו ויצטרכו להעניק גם למשקיע כוח הצבעה.

חשוב לבדוק מהי התמורה שהמשקיע דורש – איזה אחוז בבעלות בחברה, מהו המפתח לקבלת השקעה תמורת אחוזים בבעלות (גם בראייה עתידית של השקעות נוספות ממשקיעים נוספים), האם המשקיע מסכים לתנאים הקיימים בהסכם המייסדים הכולל את ההסכמות שמקימי העסק הגיעו אליהן בתחילת הדרך.

אם המשקיע מתנגד לקבל איזה מהתנאים שנכללו בהסכם המייסדים יש למצוא לכך פתרונות משפטיים הולמים, ויש לוודא שלא תהיה סתירה בין מסמכי היסוד של העסק לרבות תקנון החברה, הסכם המייסדים, הסכם שותפות וכו’, לבין הסכם ההשקעה שייחתם עם המשקיע.

יש לבחון מהם המנגנונים שידרוש המשקיע לגבי דיווח, ומה יקרה אם המשקיע יחליט להעביר את מניותיו לצד שלישי. כמו כן רצוי לדון עם המשקיע גם בדבר הסיטואציות העתידיות העשויות לצוץ במהלך המשך הדרך ולהסדיר את נושא זכויותיהם וחובותיהם של המשקיעים ושל בעלי המניות האחרים.

מאחר והנך עומד לנהל משא ומתן עסקי עם גורמים רבים, מותר ורצוי לבקש לעמוד מול האדם הבכיר בארגון אשר לו הסמכות להחליט בדבר ההשקעה, וזאת כדי לייעל את התהליך, למקד אותו ולחסוך בזמן יקר.

יש לשאוף לקביעת פגישה פנים אל פנים, אשר בה ניתן יהיה להציג את הפרוייקט באופן ברור ולנהל דו שיח פורה, ולא רק להציג נתונים באופן חד צדדי כפי שנעשה בעת משלוח התוכנית העסקית.

אל תשכח שבסופו של דבר הכל בנוי על בני אדם, וככל שתיצור עמם קשר אנושי טוב יותר ותיווצר “כימיה”, כך ייקל עליך ועליהם לבחון לגופו את הפרוייקט ואת סיכויי ההשקעה ושיתוף הפעולה העתידי ביניכם.

גם כאשר הצלחת סוף סוף לאחר ריצות רבות ופגישות אינסופיות לגייס השקעה עבור המיזם שלך, עדיין עליך להסדיר את קבלתה בהסכם השקעה שנערך על ידי עו”ד מיומן, על מנת להבהיר את התחייבויות הצדדים וזכויותיהם, למנוע מחלוקות עתידיות ולתאם ציפיות.

איך מתקדמים הלאה לאחר הכנת תוכנית עסקית?