כל בעל עסק קטן, בינוני וגדול נדרש לעמוד בחוקי מס ההכנסה ולדווח על הוצאות והכנסות העסק. במקרים בהם ישנו חשש להעלמת מס הכנסה מצד בעל העסק, פקידי רשות המיסים רשאים לפתוח בחקירה סמויה או גלויה במטרה לאסוף מידע וראיות כנגד בעל העסק.

מהי חקירת מס הכנסה?

חקירת מס היא חקירה פלילית לכל דבר ועניין אשר עלולה להוביל להגשת כתב אישום פלילי כנגד החשוד (בעל העסק). במקרה של הרשעה, בעל העסק חשוף לקנסות כבדים ואף למאסר בפועל של עד 7 שנים בהתאם לחומרת מעשיו של בעל העסק.

חקירת מס הכנסה

לרוב, חקירת מס מתחילה כחקירה סמויה אשר יכולה לערב את הגורמים הבאים:

  • רואה החשבון – פקידי רשות המיסים רשאים לערוך תשאול של רואה החשבון אשר מלווה את בעל העסק או החברה.
  • ספקים ולקוחות – פקידי רשות המיסים רשאים לערוך תשאול לספקים ולקוחות ולבצע השוואה מול הדיווחים של בעל העסק או החברה.
  • בעל העסק – פקידי רשות המיסים רשאים לערוך תשאול לבעל העסק החשוד אשר כולל חשיפה של חלק או כל הראיות שנאספו נגדו.

בכל זימון לחקירה בענייני מס הכנסה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי אשר מתמחה בתחום המיסוי. על פי חוק, הזכות להיוועצות בעורך דין שמורה לכל נחקר, מעוכב או חשוד.

חשוב לציין כי להבדיל מרואה החשבון אשר מלווה אותך, עורך דין מחויב בחיסיון עו”ד-לקוח וכל המידע שמועבר אליו מוגן. פעמים רבות, בעלי עסקים נוטים לשתף את רואה החשבון במידע בעל השלכות פליליות אשר קשור לחברה במחשבה כי רואה החשבון אשר נושא במשרת אמון, ישמור על סודיות מלאה. בפועל, רואה החשבון אינו מחויב בסודיות ואם הוא יימצא אשם בחקירה, יתכן שהוא עלול לחשוף את המידע שסופק לו על ידי בעל העסק ואף להעניק פרשנות אחרת לדברים שנאמרו לו בארבע עיניים.

לסיכום, בשנים האחרונות חלה עלייה חדרה בעבירות המס בישראל. רשות המיסים ובתי המשפט נוקטים ביד קשה כנגד עברייני מס אשר פוגעות ומדלדלות את קופת המדינה.

מהי חקירת מס הכנסה?